Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Kostenloser Versand in DE ab 75,- EUR
Exklusive Designs
Nachhaltige Produkte
Menu

Filter products

43 Products
Hand dyed silk ribbon | ivoryHand dyed silk ribbon | ivory

Average rating of 0 out of 5 stars

Hand dyed silk ribbon | ivory

Imagine beautiful handmade silk ribbons, gently moving in the breeze, dropping down from under the sweet-smelling bridal bouquet. Or wedding invitations printed on hand-made paper and loosely wrapped with a soft silk ribbon tied to an elegant bow. No matter what you choose to do with our silk ribbon, it will be magnificent!  Hand-dyed silk ribbons add that little extra touch of luxury to your stationary or your bridal bouquet.  Made out of 100% habotai silk. The frayed edges add a bespoke quality and lightness to the ribbon, but also make it feel incredibly soft.  All ribbons are wound on wrapping cards. If you need matching wooden spools for stylings, please contact us.  Our collection of silk ribbon features a wide array of amazing colors sure to inspire.    Widths:  1,5 cm  2 cm  3 cm  4 cm  5 cm  6 cm  7 cm 10 cm

Regular price: €2.80
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
meter
Rotweinglas Georgia mietenBohemia Cristal Rotweinglas GEORGIA, 6er-Set - transparent

Average rating of 0 out of 5 stars

Bohemia Cristal Rotweinglas GEORGIA, 6er-Set - transparent

Bohemia Cristal GEORGIA Rotweinglas, 6er-Set Das Rotweinglas aus der GEORGIA-Serie kombiniert rustikales Design mit klassischer Eleganz. Die harmonische Form mit kurzem Stiel und transparentem Glas bringt ländliches Flair auf den Tisch – perfekt für gemütliche Abende. Mit einem großzügigen Füllvolumen von 350 ml und einer Höhe von 16 cm bietet es Raum für die volle Entfaltung von Aroma und Bouquet – ideal für kräftige Rotweine. Das Set enthält 6 spülmaschinenfeste Gläser. Material: Hochwertiges Glas Produkteigenschaften: Höhe: 16 cm Füllvolumen: 350 ml Gewicht: 200 g

Content: 6 piece (€5.83 / 1 piece)

Regular price: €34.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Set
Wasserglas Georgia altrosa mietenBohemia Cristal Wasserglas GEORGIA, 6er-Set - altrosa

Average rating of 0 out of 5 stars

Bohemia Cristal Wasserglas GEORGIA, 6er-Set - altrosa

Georgia Wasserglas Altrosa, 6er-Set  Das Wasserglas aus der Georgia-Serie vereint rustikalen Charme mit praktischer Alltagstauglichkeit. Mit seiner harmonischen, kurzstieligen Form im beliebten Landhausstil bringt es ländliches Flair und Gemütlichkeit auf jeden Tisch. Das hochwertige Glas sorgt für eine zeitlose Optik und betont die Natürlichkeit von Wasser, Säften oder auch leichteren Cocktails. Mit einem Fassungsvermögen von 260 ml und einer angenehmen Höhe von 9,2 cm liegt es gut in der Hand – perfekt für den täglichen Gebrauch oder ein stilvolles Dinner mit Freunden. Die robuste Verarbeitung macht das Glas spülmaschinenfest und langlebig.  Das Set besteht aus 6 Gläsern in altrosa Ausführung. Material: Hochwertiges Glas  Produkteigenschaften: Durchmesser: ø 7,8 cm Höhe: 9,2 cm Füllvolumen: 260 ml Gewicht: ca. 200 g ✨ Tipp: Auch in Transparent, Grün und Taupe erhältlich – für einen Farbtupfer auf dem Tisch!

Content: 6 piece (€7.45 / 1 piece)

Regular price: €44.70
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Set
Wasserglas Georgia mietenBohemia Cristal Wasserglas GEORGIA, 6er-Set - transparant

Average rating of 0 out of 5 stars

Bohemia Cristal Wasserglas GEORGIA, 6er-Set - transparant

Georgia Wasserglas Transparent, 6er-Set  Das Wasserglas aus der Georgia-Serie vereint rustikalen Charme mit praktischer Alltagstauglichkeit. Mit seiner harmonischen, kurzstieligen Form im beliebten Landhausstil bringt es ländliches Flair und Gemütlichkeit auf jeden Tisch. Das hochwertige, klare Glas sorgt für eine zeitlose Optik und betont die Natürlichkeit von Wasser, Säften oder auch leichteren Cocktails. Mit einem Fassungsvermögen von 260 ml und einer angenehmen Höhe von 9,2 cm liegt es gut in der Hand – perfekt für den täglichen Gebrauch oder ein stilvolles Dinner mit Freunden. Die robuste Verarbeitung macht das Glas spülmaschinenfest und langlebig.  Das Set besteht aus 6 Gläsern in transparenter Ausführung. Material: Hochwertiges Glas  Produkteigenschaften: Durchmesser: ø 7,8 cm Höhe: 9,2 cm Füllvolumen: 260 ml Gewicht: ca. 200 g ✨ Tipp: Auch in Altrosa, Grün und Taupe erhältlich – für einen Farbtupfer auf dem Tisch!

Content: 6 piece (€4.95 / 1 piece)

Regular price: €29.70
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Set
Weißweinglas Georgia mietenBohemia Cristal Weißweinglas GEORGIA, 6er-Set - transparent

Average rating of 0 out of 5 stars

Bohemia Cristal Weißweinglas GEORGIA, 6er-Set - transparent

Bohemia Cristal GEORGIA Weißweinglas, 6er-Set Das Weißweinglas der GEORGIA-Serie überzeugt mit einer filigranen Form und rustikalem Charakter. Die schlanke, kurzstielige Silhouette im Landhausstil verleiht jedem gedeckten Tisch eine charmante Note. Mit einem Fassungsvermögen von 240 ml und einer Höhe von 15 cm eignet sich das Glas ideal für frische Weißweine oder leichte Rosés. Auch im Alltag ein Genuss: langlebig, hochwertig und spülmaschinengeeignet. Material: Hochwertiges Glas Produkteigenschaften: Höhe: 15,4 cm Füllvolumen: 240 ml Gewicht: 200 g

Content: 6 piece (€4.99 / 1 piece)

Regular price: €29.95
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Set
Breakfast plate SMERLATO redBreakfast plate SMERLATO red

Average rating of 0 out of 5 stars

Breakfast plate SMERLATO red

The SMERLATO red breakfast plate gives small meals - from breakfast to starters - a powerful accent. The deep red, hand-painted rim line combined with the curved "smerlato" edge gives it a Mediterranean character and a touch of southern Italian joie de vivre. The plate is produced by Ceramiche Siciliane Pattesi in Patti, Sicily. The family-run manufactory stands for genuine craftsmanship, regional materials and sustainable, traditional ceramic art. Each piece is glazed and painted by hand - and is truly unique. Why hosts love this plate: It brings expression and character to the table setting It is a handmade one-off - not perfect, but special It is functional for everyday use: dishwasher, oven and microwave safe It harmonizes with natural textiles, wood and classic white Material: Handmade ceramic from Sicily Care: Dishwasher-safe, oven and microwave-safe Note: Small irregularities in shape and color are characteristic of the hand-painted surface and emphasize the unique charm of each piece. Dimensions: Ø 21 cm

Regular price: €19.80
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Costa Nova Brotteller Pearl weißCosta Nova PEARL Butterteller weiß

Average rating of 0 out of 5 stars

Costa Nova PEARL Butterteller weiß

Dieses hübsche Geschirr aus Steinzeug wird in Portugal hergestellt und zeugt vom Reichtum der europäischen Keramik des 18. und 19. Jahrhunderts. Die runden Formen, wunderschön geprägt mit einem Perlenrand, wurden neu erfunden, um ein neues klassisches Konzept zu schaffen, das einen Hauch traditioneller europäischer Eleganz auf den Tisch bringt, der nie aus der Mode kommt. Die Teller sind spülmaschinenfest und mikrowellengeeignet. Die Teller sind in folgenden Größen erhältlich: Platzteller - Ø 34,2 cm Speiseteller - Ø 28,4 cm Suppenteller/Pastateller - Ø 24,2 cm Frühstücksteller/Dessertteller - Ø 22 cm Brotteller/Butterteller - Ø 17 cm

Regular price: €6.70
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Costa Nova Salatteller Pearl weißPlatzteller Costa Nova 4

Average rating of 0 out of 5 stars

Costa Nova PEARL Frühstücksteller - Ø 22 cm weiß

Dieses hübsche Geschirr aus Steinzeug wird in Portugal hergestellt und zeugt vom Reichtum der europäischen Keramik des 18. und 19. Jahrhunderts. Die runden Formen, wunderschön geprägt mit einem Perlenrand, wurden neu erfunden, um ein neues klassisches Konzept zu schaffen, das einen Hauch traditioneller europäischer Eleganz auf den Tisch bringt, der nie aus der Mode kommt. Die Teller sind spülmaschinenfest und mikrowellengeeignet. Die Teller sind in folgenden Größen erhältlich: Platzteller - Ø 34,2 cm Speiseteller - Ø 28,4 cm Suppenteller/Pastateller - Ø 24,2 cm Frühstücksteller/Dessertteller - Ø 22 cm Brotteller - Ø 17 cm

Variants from €6.70
Regular price: €13.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Costa Nova Platzteller Pearl weißCosta Nova Speiseteller Pearl weiß

Average rating of 0 out of 5 stars

Costa Nova PEARL Platzteller - Ø 34,2 cm weiß

Dieses hübsche Geschirr aus Steinzeug wird in Portugal hergestellt und zeugt vom Reichtum der europäischen Keramik des 18. und 19. Jahrhunderts. Die runden Formen, wunderschön geprägt mit einem Perlenrand, wurden neu erfunden, um ein neues klassisches Konzept zu schaffen, das einen Hauch traditioneller europäischer Eleganz auf den Tisch bringt, der nie aus der Mode kommt. Die Teller sind spülmaschinenfest und mikrowellengeeignet. Die Teller sind in folgenden Größen erhältlich: Platzteller - Ø 34,2 cm Speiseteller - Ø 28,4 cm Suppenteller/Pastateller - Ø 24,2 cm Frühstücksteller/Dessertteller - Ø 22 cm Brotteller - Ø 17 cm

Variants from €6.70
Regular price: €34.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Costa Nova Speiseteller Pearl weißCosta Nova Steingutgeschirr Pearl weiß

Average rating of 0 out of 5 stars

Costa Nova PEARL Speiseteller weiß - Ø 28 cm

Dieses hübsche Geschirr aus Steinzeug wird in Portugal hergestellt und zeugt vom Reichtum der europäischen Keramik des 18. und 19. Jahrhunderts. Die runden Formen, wunderschön geprägt mit einem Perlenrand, wurden neu erfunden, um ein neues klassisches Konzept zu schaffen, das einen Hauch traditioneller europäischer Eleganz auf den Tisch bringt, der nie aus der Mode kommt. Die Teller sind spülmaschinenfest und mikrowellengeeignet. Die Teller sind in folgenden Größen erhältlich: Platzteller - Ø 34,2 cm Speiseteller - Ø 28,4 cm Suppenteller/Pastateller - Ø 24,2 cm Salatteller/Dessertteller - Ø 22 cm Brotteller - Ø 17 cm

Variants from €6.70
Regular price: €16.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Costa Nova Suppenteller Pearl weißCosta Nova Steingutgeschirr Pearl

Average rating of 0 out of 5 stars

Costa Nova PEARL Suppenteller - Ø 24 cm weiß

Dieses hübsche Geschirr aus Steinzeug wird in Portugal hergestellt und zeugt vom Reichtum der europäischen Keramik des 18. und 19. Jahrhunderts. Die runden Formen, wunderschön geprägt mit einem Perlenrand, wurden neu erfunden, um ein neues klassisches Konzept zu schaffen, das einen Hauch traditioneller europäischer Eleganz auf den Tisch bringt, der nie aus der Mode kommt. Die Teller sind spülmaschinenfest und mikrowellengeeignet. Die Teller sind in folgenden Größen erhältlich: Platzteller - Ø 34,2 cm Speiseteller - Ø 28,4 cm Suppenteller/Pastateller - Ø 24,2 cm Salatteller/Dessertteller - Ø 22 cm Brotteller - Ø 17 cm

Variants from €6.70
Regular price: €13.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
15.01
Costa Nova Steingutgeschirr PearlCOSTA NOVA stoneware tableware PEARL - set of 4

Average rating of 0 out of 5 stars

COSTA NOVA stoneware tableware PEARL - set of 4

The Costa Nova PEARL dinnerware set brings the traditional beauty of 18th and 19th century European ceramics into your home. The round shapes, beautifully embossed with a beaded rim, have been reinvented to create a new classic concept that brings a touch of traditional European elegance to the table that never goes out of style. A must-have for connoisseurs and aesthetes! The plates are made in Portugal. Set contents: 1x cereal bowl (Ø 16.5 cm): perfect for cereals, fruit, soups or small snacks 1x dinner plate (Ø 28.4 cm): Generous plate for main courses that sets the scene for every meal in style. 1x pasta plate (Ø 23.6 cm): With a slightly raised rim - ideal for pasta, salads or dishes with sauces. 1x breakfast/salad/dessert plate (Ø 22.0 cm): Versatile for breakfast, salads or dessertsWith the Costa Nova PEARL tableware set , you save 15% compared to buying it individually. A stylish upgrade for your table - get it now with a price advantage! You can also hire this beautiful tableware: Hire PEARL tableware

Sale price: €48.87 Regular price: €57.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
24-teiliges GRACE Bestecksets von Herdmar in silber matt.Herdmar cutlery set GRACE, silver matt, 24 pcs.

Average rating of 0 out of 5 stars

Herdmar cutlery set GRACE, silver matt, 24 pcs.

Wonderful cutlery GRACE from Herdmar is not just a set of cutlery, but a true embodiment of grace, elegance and sophistication. The name "GRACE" comes from the Latin noun "gratia", which characterized the mythological goddesses blessed with the gift of pleasing. This cutlery set rightly bears this name, as it is full of delicacy and feminine beauty. The GRACE collection impresses with its unique design that creates a harmonious link between the Stick and Vinci models.The result is pieces of remarkable modern taste, perfect for both everyday use and special occasions. They will undoubtedly stand out with their casual chic style.Made of high quality 18/10 stainless steel with a solid three millimeter thick base, GRACE cutlery not only impresses with its aesthetic appeal, but also with its quality, ergonomics and excellent balance - typical features of the entire Herdmar cutlery range.Whether for a cozy dinner at home or a festive celebration, GRACE cutlery will transform any table into a stylish table. It is a true pleasure to dine with and is sure to draw admiring glances.Can you resist the magic of the GRACE cutlery set from Herdmar?The cutlery set consists of6 x dinner knives6 x dinner fork6 x soup spoons6 x coffee spoons

Content: 24 piece (€5.75 / 1 piece)

Regular price: €138.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Besteckteil
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €23.30
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Regular price: €18.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €35.10
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €25.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €35.10
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €23.30
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Variants from €18.00
Regular price: €25.50
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptusJars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

Average rating of 0 out of 5 stars

Jars stoneware tableware MAGUELONE eucalyptus

You don't want to give up this stoneware underplate. The tableware takes you on a journey to the south of France, to a large table under pine trees overlooking the Mediterranean Sea and a gentle breeze blowing the scent of lavender and pine needles... The Jars Ceramiste collections are pure poetry and we are delighted to be able to present them to you. Each piece is made entirely by hand in Jars' ceramic workshops in Anneyron, in the Drôme department in the south of France. All the colors in the PROVENCE collection can also be wonderfully combined with one another.The plates are dishwasher and microwave safe. The plates are available in the following sizes: Charger plate - Ø 31 cm, 2 cm highDinner plate - Ø 26.5 cm, 2.5 cm highSalad plate/dessert plate - Ø 21 cm, 1.5 cm highBread plate - Ø 12 cm, 0.5 cm high

Regular price: €18.00
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Silk-linen-Leinenserviette-French-Countryside-blauLinen napkins FRENCH COUNTRYSIDE - 50 x 50 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

Linen napkins FRENCH COUNTRYSIDE - 50 x 50 cm

The linen napkins in our FRENCH COUNTRYSIDE collection were inspired by the blooming gardens and fields of Vaclause, France andexude the unique charm of French savoir vivre. Our specially designed pattern for this collection - a blue floral print of wild roses, poppies and butterflies was printed on high quality linen fabric and is available exclusively at Magnolias on Silk. The pattern is reminiscent of the chinoiserie patterns that have been enjoying a resurgence in popularity lately, and to match our collection, we've put the pattern in a beautiful elegant shade of blue .What makes these linen napkins so unique is their attention to detail. From production to delivery, our team of designers are proud to bring you this product.Gift yourself or your loved ones with this stunning luxury product from the label silk & linen.Material: 100% linen Dimensions: 50 x 50 cmContent: 4 or 6 piecesYou can also rent this item:Linen napkin French Countryside for rent

Regular price: From €50.00
10
Tischwäschset Eisblau Silk & Linen-1Linen napkins ROSENHOLZ | rosewood - 50 x 50 cm

Average rating of 0 out of 5 stars

Linen napkins ROSENHOLZ | rosewood - 50 x 50 cm

Delight your guests with our linen napkins ROSENHOLZ. Rosewood color is a warm and natural tone, reminiscent of the noble and precious wood of rose bushes. The napkins have a harmonious and cozy effect that will give your table a welcoming and friendly atmosphere. Our linen napkins are made in Germany and have a stone-washed have a stone-washed finish, which gives them a soft feel. They are also very sustainable, as they are made from a domestic from a native plant that is biodegradable and, unlike cotton, is not unlike cotton, does not need to be intensively irrigated. Our high-quality linen is very durable and hard-wearing, so that you will enjoy your linen napkins in rosewood red for a long time. Treat yourself to something special and show your guests not only your not only your unmistakable sense of style, but also your esteem with these high quality and special 100 & linen rosewood cloth napkins. Dimensions: 50 x 50 cm Contents: 4 or 6 pieces Care: The linen napkins can be washed at 40-60℃. You can also rent this item:Rent linen napkin ROSENHOLZ

Sale price: €92.61 Regular price: €102.90
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
Stück
Linen napkins STEEL blue | steel blue - 50 x 50 cmLeinenserviette French Countryside

Average rating of 0 out of 5 stars

Linen napkins STEEL blue | steel blue - 50 x 50 cm

Steel blue linen napkins are part of the exclusive FRENCH COUNTRYSIDE collection. They are ideal to combine with other table decoration elements from this collection and add a luxurious touch to any table. The beautiful, elegant shade of blue adds a timeless beauty to the table. Steel blue is a deep blue-gray, reminiscent of the color of the flowers of blue jewel lilies. We are proud to present you this luxury product from the label silk &linen. Treat yourself or your loved ones to this special piece and make any occasion a memorable one. Be enchanted by the elegance of our solid color linen napkin in steel blue.Material: The fabric is made of 100% linen in excellent quality and has a natural look. We love the special texture of linen, because it always adds that extra something to a decoration and looks unexcitingly elegant.Dimensions: 50 x 50 cmContent: 4 or 6 piecesYou can also rent this item:Rent linen napkin STAHLBLAU

Regular price: From €39.90